11 listopada 2010

Dieta selerowa

Źródło: www.sxc.hu
Czy wiesz, że seler jest niezwykle zdrowym warzywem, które dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych?  Kiedyś wierzono, iż seler przynosi szczęście. Dziś już wiadomo, że choć seler nie przynosi szczęścia to przynosi zdrowie, urodę oraz długowieczność.


Amerykańscy oraz japońscy naukowcy doszukali się w nim aż 86 cennych składników. Wśród nich witaminy A, E, C , B kompleks, kwas foliowy oraz witaminę PP. Co ciekawe seler ma dwa razy witaminy C niż cytrusy! Oprócz cennych witamin warzywo to posiada także wiele pierwiastków mineralnych takich jak fosfor oraz wapń, potas, cynk  i także w mniejszym stopniu magnez oraz żelazo. 

Ważnym składnikiem selera są także flawonidy – związki roślinne posiadające silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne (antyutleniające), uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczające i moczopędne.  Nic więc dziwnego, że seler stał się podstawą do stworzenia diety mającej na celu oczyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn, poprawę trawienia oraz w efekcie utratę kilku zbędnych kilogramów. 

Warto wiedzieć, że seler jest niezwykle mało kaloryczny (nawet jak na warzywo). W 10 dag bulwy znajduje się  jedynie 7 kcal, a w naci jeszcze mniej bo  4-5 kcal. Dodatkowo  przyspiesza on także trawienie oraz pobudza  materii usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu. 

PRZYKŁADY "SELEROWYCH POSIŁKÓW"

Surówka z selera  - połącz ze sobą następujące składniki seler, jabłka, majonez, sok z cytryny, sól oraz cukier (w niewielkiej ilości).
Zupa krem z selera  - przygotuj 0,5 l wywaru, 0,2 kg ugotowanego zmiksowanego selera, 50 ml śmietanki 12% . Wszystkie składniki starannie ze sobą połącz oraz zagotuj. Po zdjęciu z ognia dodać 2 zahartowane żółtka. Podawać z groszkiem ptysiowym lub z grzankami.
Selery duszone z winem – Przygotuj 0,5 kg selerów, które następnie pokrój w kostkę, przesmaż na oliwie  i  dodaj 0,1 l wina białego wytrawnego oraz 50 g rodzynek i 50 g pokrojonych śliwek kalifornijskich. Tak przygotowany zestaw należy dusić do osiągnięcia miękkości.