23 października 2010

Pokrzywa – czy to tylko zwykły chwast?

Źróło: www.sxc.hu

Pokrzywa nie należy do najbardziej ulubionych roślin. Wszystko za sprawą jej niezbyt przyjemnego zapachu i … i przede wszystkim „parzących właściwości”. Nie mniej jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawę z tego jak korzystny wpływ na nasz organizm może mieć ta znienawidzona przez wielu roślina.


W Polsce występują dwa gatunku Przykwy - Wielka (Udioica) – rośnie wysoka nawet do 2 metrów, i Żegawka (Uturena) – niska, krzaczasta, drobna. Korzystny wpływ na nasze zdrowie ma właśnie ta druga odmiana – Żegawka. Jej lecznicze właściwości znane są nie od dziś. Nasze babcie z pewnością o nich wiedzą. W starożytności była ona stosowana jako popularny afrodyzjak, z kolei Germanie byli przekonani, że pokrzywa stworzona została przez boga płodności. Legendy na temat tej rośliny nie obce były również Słowianom. Oni z kolei używali jej do ochrony przed demonami oraz urokami. Miała według nich właściwości magiczne. Aż trudno uwierzyć, że dziś stała się ona dla człowieka jedynie niepotrzebnym chwastem, który należy zwalczać.

Jak działa pokrzywa na nasz organizm
  • Pobudza wydzielanie enzymów trawiennych
  • Ma działanie moczopędne
  • Zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego 
  • Zmniejsza poziom cukru we krwi 
  • Reguluje przemianę materii
Jak przygotować napar z pokrzywy?

Aby przygotować napar z pokrzywy należy zalać 1 litrem wrzątku około 203 łyżki świeżej rośliny. Następnie przykryć i odczekać trochę. Pić trzy razy dziennie między posiłkami. Aby mogła ona rzeczywiście korzystnie podziałać na nasz organizm należy pić od 2-3 szklanek naparu dziennie.