30 grudnia 2010

Dieta makrobiotyczna – przykładowy jadłospis

Źródło: www.sxc.hu
Dieta makrobiotyczna należy do jednych z najbardziej popularnych diet. Nie mniej jednak w warunkach polskich wydaje się ona zgoła niepraktyczna. Wszystko przez to, że w jadłospisie zawartych jest wiele produktów, które w naszym kraju trudno kupić. 


Nie mniej jednak komponując własnymi siłami jadłospis jesteśmy w stanie dobrać produkty spośród tych, które uda nam się dostać. Poniżej zamieszczamy przykładowy jadłospis skomponowany według zasad diety makrobiotycznej. 
Śniadanie: Płatki owsiane na wodzie, grzanka z ciemnego chleba z formy, która dodatkowo może zostać  posmarowana łyżeczką miodu.
Obiad: Zupa jarzynowa do tego Sushi lub tofu.
Podwieczorek: Jabłko lub gruszka.
Kolacja: Pulpety z prosa z warzywami lub soczewica z warzywami, utarta rzodkiewka z podpieczonymi algami.
To oczywiście tylko jedna w wielu kombinacji. Układając jadłospis należy zadbać o różnorodność składników. Należy jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie diety makrobiotycznej nie wpływa w sposób pozytywny na nasz organizm. Może ona przyczynić się do wielu powikłań zdrowotnych. Diety nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące, kobiety w okresie menopauzy a także młodzież rosnąca. Nie jest to również program odpowiedni dla osób z problemami ze stawami oraz osteoporozą i anemią. Jest to trudna dieta, która wymaga wielu poświęceń oraz wyrzeczeń.