29 kwietnia 2011

Czy to możliwe, że gotowane warzywa są zdrowsze niż surowe? – część trzecia

Źródło: www.sxc.hu
W poprzednich częściach tego artykułu mówiliśmy o warzywach, które poddane obróbce termicznej zwiększają swoje właściwości odżywcze. Wspomnieliśmy o marchwi, która zawiera bardzo dużo cennego dla naszego organizmu beta karotenu. W gotowanej formie tego warzywa jest go aż o jedną szóstą więcej niż w surowej.

Oprócz wspomnianej wcześniej marchwi warto również o innych  „zielonych kopalniach witamin”, które zdecydowanie lepiej spożywać w formie przetworzonej niż surowej. Należą do nich m.in. szpinak oraz brokuły. Gotowany szpinak i brokuły są dużo bardziej zdrowsze. Dostarczają nam one aż do 30% karotenoidów. W stanie surowym warzywa te zawierają maksymalnie zaledwie 3% tego składnika!  Innym warzywem, które warto poddać obróbce termicznej przed podaniem są pomidory. Po ugotowaniu stają się one bogatym źródłem likopenu (związku mającego właściwości antynowotworowe), który chroni nas m.in. przed chorobami serca. Likopen to także silny przeciwutleniacz. Korzystnie wpływa zatem na nasz młody wygląd.
Przeprowadzone przez ekspertów ds. żywienia badania wynika, że do każdego warzywa trzeba zawsze podchodzić w sposób indywidualny. Nie istnieją uniwersalne zasady, które pokazałyby nam jaka forma spożywania warzyw i owoców jest najbardziej korzystna. To co jest dobre dla marchewki nie zawsze musi być także dobre dla brokułów itp.  Warto jednak poświęcić trochę uwagi na to, aby dla każdego warzywa znaleźć odpowiedni sposób przygotowania – czyli taki, który umożliwia uzyskanie jak największej ilości substancji odżywczych.