28 stycznia 2011

Miód – słodki ale także zdrowy przysmak!

Źródło: www.sxc.hu/
Produkty pszczele nie od dziś wykorzystywane są w leczeniu różnorodnych schorzeń. Najbardziej popularnym  z nich jest miód. Już starożytni Egipcjanie wiedzieli jak dużą skutecznością odznacza się ten  składnik.



Nasze babcie także chętnie po niego sięgają zawsze wtedy, gdy nadchodzi zima i rośnie ryzyko przeziębienia. Na czym polega wartość miodu? Przede wszystkim zawiera on cukry proste, które są bardzo łatwo przyswajalne przez nasz organizm a także kwasy organiczne, mikroelementy i enzymy. O tym jakie zabarwienie przyjmuje miód decydują w dużej mierze barwniki roślinne oraz zawarte w nim składniki mineralne w tym przede wszystkim: żelazo, fosfor oraz magnez. Uwaga! Krystalizacja miodu to nie wada! Im więcej miód zawiera glukozy tym proces ten następuje szybciej. 

Najważniejszym atutem miodu są jego walory odżywcze oraz lecznicze. Dzięki dużej zawartości enzymów miód ma charakter leku – aktywuje on biochemiczne reakcje  naszym organizmie oraz wiąże toksyny. Z kolei zawarte w miodzie żelazo jest prawie całkowicie przyswajalne przez organizm człowieka. Miód posiada także właściwości bakteriobójcze. To właśnie dlatego babcie uważały go za cenną broń w walce z przeziębieniem. Uwaga! Choć miód jest smaczny i zdrowy to nie należy go nadużywać. Regularne spożywanie miodu przez dzieci przyczyni się jednak do szybszego przyrostu masy ciała, wzmożonego rozwoju umysłowego oraz zwiększonej odporności na choroby.