27 lipca 2011

Wszystkie ciekawostki o piwie


Mało kto wiem, że historia tak popularnego napoju jakim jest piwo sięga już czasów starożytnych. To właśnie w Mezopotamii na glinianych tabliczkach spisywano jego pierwsze receptury. Najstarsze znane piwo określane było mianem „sikar”. W późniejszych czasach tradycję tą kontynuowali także Babilończycy, a nad jakością tego wyjątkowego napoju czuwał sam Hammurabi. Nakładał on na osoby odpowiedzialne za jego warzenie specjalny obowiązek uczciwości.

Babilończycy wytwarzali kilka rodzajów piwa. Było to między innymi bardzo popularne w obecnych czasach piwo jasne. W  samym procesie jego  przechowywania szczególne znaczenie ma przede wszystkim temperatura. Smakosze bez wątpienia odpowiedzą, że najlepiej smakuje to odpowiednio schłodzone. Nie jest to jednak do końca prawdą. Badania naukowców wykazały bowiem, że optymalna temperatura dla jego spożycia powinna wynosić od 8 do 12 stopni. Zbyt ciepłe lub za bardzo schłodzone piwo traci swoje naturalne walory smakowe, a także niekorzystanie wpływa na uwalnianie się dwutlenku węgla.

Piwo powinno się nalewać do przechylonego na ukos i schłodzonego kufla napełniając go mniej więcej do 2/3 pojemności. Pozostałą jego objętość  powinna zajmować piana, która sprawia że walory smakowe i zapachowe piwa są utrzymywane na dłużej. Najmocniejsze piwa produkowane na skalę masową występują na terenie Wielkiej Brytanii. Zawierają one bowiem prawie 40% alkoholu.