24 maja 2011

Popcorn może być zdrowy? - część druga

Źródło: www.sxc.hu
W poprzedniej części artykułu powiedzieliśmy o historii popcornu oraz jego właściwościach. W tej części pragniemy przedstawić badania, które potwierdzają jego korzystne działanie na nasz organizm. 


Badania te przeprowadzone zostały przez amerykańskich naukowców i stanowią rewolucyjne odkrycie, które być może w przyszłości przyczyni się do poprawienia zdrowia wielu osób.

W skład popcornu wchodzą przeciwutleniacze z grupy polifenoli. Bogatym ich źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce. W związku z tym do tej chwili większość osób właśnie w ten sposób starała się je dostarczyć do swojego organizmu. Źródłem przeciwutleniaczy są również czekolada, wino czerwone, herbata oraz orzechy a także oliwa z oliwek. Warto wiedzieć, że przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki. Są to cząsteczki o działaniu silnie utleniającym, które uszkadzają DNA oraz białka. Polifenole obniżają ryzyko chorób serca a także nowotworów i wielu innych schorzeń. Spowalniają one również skutki procesu starzenia się. Badania nad zawartością tych cząsteczek w popcornie przeprowadził dr Joe Vinson, chemik z University of Scranton w stanie Pensylwania. Do tej pory nikt nie podejrzewał, że produkty z pełnego ziarna również mogą być cennym źródłem polifenoli. Zespół naukowców odkrył jednak, że zawierają one tyle polifenoli na jeden gram, co owoce i warzywa. Wyniki badań zostały zaprezentowane na 238. Narodowym Spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.