Źródło: www.sxc.hu |
Dieta warzywa jest idealnym programem żywieniowym zwłaszcza na wiosnę. Po długiej i męczącej zimie możemy wreszcie dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnej mu tak bardzo dawki witamin oraz mikroelementów. Jeśli do tej pory nie słyszałeś jeszcze o tym programie żywieniowym to zapraszamy Cię do lektury niniejszego artykułu.
Dzięki diecie warzywnej masz szansę nie tylko uzupełnić niedobór pierwiastków i minerałów ale także błonnika, kwasu foliowego, antyoksydantów oraz pomoże Ci ona usunąć z organizmu trujące toksyny. Jest to dieta niezwykle bogata w błonnik, który jak wiemy odgrywa ogromną rolę w procesie odchudzania. Pomaga on regulować pracę jelit, przyspiesza trawienie oraz pobudza wzrost pożytecznych bakterii. Poza tym ważne jest także to, że błonnik doskonale absorbuje wodę. To sprawia, że pęczniej i wypełnia żołądek. Dzięki temu mniej odczuwamy głód.
Dieta warzywna powinna składać się z 5 posiłków spożywanych dziennie (a właściwie 3 posiłków i 2 przekąsek). Do naszego organizmu dostarczamy około 600-800 kalorii. Pomimo tak niewielkiej ilości kalorii uczucie głody nie doskwiera nam tak bardzo jak w przypadku innych podobnych programów żywieniowych. Według autorów diety w ciągu tygodnia możemy stracić na wadze 2-3 kg. Każdego dnia należy dokładnie zapisywać spożywane pokarmy i obliczać ich wartość kaloryczną. To może wydawać się trochę męczące jednak w rzeczywistości nie jest to trudne. Ważną kwestią jest także picie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie. Jest to warunek konieczny – tak jak w przypadku większości diet. Woda poprawia trawienie i wypłukuje z organizmu toksyny.
Dieta warzywna nie powinna być stosowana dłużej niż 1-2 tygodni. Dostarcza ona bowiem nam zbyt mało energii, żeby można było ją stosować w sposób ciągły. Z diety zrezygnować powinny kobiety w ciąży oraz karmiące piersią a także dorastająca młodzież. Ważne jest, aby po zakończeniu stosowania wyżej opisanego programu żywieniowego uważać na efekt jo-jo. Aby go uniknąć nie należy gwałtownie zwiększać liczby dostarczanych do organizmu kalorii. Systematyczne wprowadzanie nowych pokarmów pozwoli na dłuższe utrzymanie rezultatów diety.