30 grudnia 2010

Dieta, dzięki której przytyjesz


Źródło: www.sxc.hu
Choć większość z nas ma problem z nadwagą i marzy o tym, żeby stracić te kilka nadprogramowych kilogramów to jednak część osób ma zgoła inne zmartwienie – niedowagę. Poniżej przestawimy Ci zasady diety, dzięki której systematycznie ale nie gwałtownie przybierzesz na wadze

Jeśli chciałbyś „nabrać troszkę ciała” zwiększ dzienną dawkę spożywanych kalorii o około 500 kcal. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów dodaj kolejne 500 kcal. Nie objadaj się nadmiernie i unikaj produktów, które są niezdrowe dla Twojego organizmu. Aby dieta była naprawdę skuteczna trzeba uzupełnić ją o odpowiedni trening, który sprawi, że zwiększy się Twoja masa mięśniowa. Przed każdym treningiem (ok. 1,5 godz.) nie zapomnij dostarczyć do organizmu odpowiednich substancji odżywczych w postaci sytego posiłku z dużą ilością węglowodanów. To doda Ci energii, która będzie Ci potrzeba w czasie ćwiczeń. Posiłek będzie także potrzebny po treningu – najlepiej w ciągu pierwszej godziny. 

Stosuj się do poniższych zaleceń:

  1. Każdego dnia spożywaj około 5-6 posiłków. Nie objadaj się przy tym ale staraj się, żeby porcje były syte ale nie zbyt duże. Zadbaj o systematyczność. Twój organizm szybko przyzwyczai się do kolejnej porcji energii w wyznaczonych godzinach.
  2. Śniadanie zjedz nie później niż godzinę po przebudzeniu.
  3. Unikaj produktów typy Fast-food oraz dużej ilości słodyczy. Nie musisz wcale spożywać posiłków będących „bombą kaloryczną”, żeby przytyć. Tego typu produkty są nie tylko nie zdrowe ale także obciążają nadmiernie żołądek przez co mogą prowadzić do komplikacji zdrowotnych. W umiarkowanych ilościach słodycze czy kaloryczne potrawy są dozwolone, nie mniej jednak należy pamiętać o granicy, po której przekroczeniu przyjemność jedzenia przeradza się w niebezpieczne nawyki żywieniowe. 
  4. Staraj się, aby każdy spożywany przez Ciebie posiłek był najbardziej wartościowy – zawierał jak najwięcej składników odżywczych. Nie ograniczaj się przy tym wyłącznie do warzyw i owoców. Łącz produkty w dowolny sposób.
  5. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych i staraj się, aby te obecne w Twojej diecie były jak najlepszej jakości (zawierały dobroczynne tłuszcze nienasycone np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek itp.).
  6. Dołóż wszelkich starań, aby dostarczane do organizmu produkty spożywcze były bogatym źródłem węglowodanów – np. pieczywo, kasza, ziemniaki, płatki itp.
  7. Każdego dnia spożywaj pełnowartościowe białko w postaci mięsa – najlepiej chudego, ryb oraz mleka i jego przetworów.
  8. Do przygotowanych posiłków oraz sałatek dodaj odrobinę tłuszczu np. oliwy z oliwek, dzięki temu poprawisz wchłanianie witamin i mikroelementów.
  9. Jeśli będziesz głodna możesz pozwolić sobie na przekąskę w postaci pestek słonecznika, dyni, sezamu czy też orzechów oraz suszonych owoców. Są to nie tylko smaczne ale także przede wszystkim bardzo zdrowe przekąski.
  10. Każdego dnia spożywaj warzywa oraz owoce.
  11. Pij co najmniej 2 litry napojów dziennie – przede wszystkim soków owocowych oraz warzywnych.