07 grudnia 2010

Czy wiesz, że picie alkoholu może zaburzać funkcjonowanie zegara biologicznego?


Źródło: www.sxc.hu
Jeśli należysz do osób, które nie potrafią wyobrazić sobie relaksu bez alkoholu lub jeśli każda impreza w Twoim przypadku wiąże się ze spożywaniem „procentów” to musisz wiedzieć, że częste picie alkoholu obniża ekspresję genów zegara biologicznego. 

Geny, o których mowa odpowiedzialne są za rytm okołodobowy naszego organizmu. Zaburzenie ich funkcjonowania prowadzi do poważnych problemów. Zależnością pomiędzy zaburzeniami rytmu naszego biologicznego zegara a chronicznym spożywaniem alkoholu zajęli się naukowcy z z Uniwersytetu Medycznego w Taipei. Ich badania wykazały, iż u pacjentów uzależnionych od alkoholu oraz chronicznie go spożywających poziom mRNA (kwas rybonukleinowy), które jest odpowiedzialne za wytwarzanie białka zegara biologicznego jest znacznie obniżony. Tym samym wykazano bezdyskusyjną zależność pomiędzy zaburzeniami, o których była wcześniej mowa a uzależnieniem od alkoholu.

Dlaczego rytm biologiczny jest dla nas aż tak bardzo ważny? Otóż jego zadaniem jest regulowanie fizjologii organizmu. To on odpowiada za procesy takie jak temperatura ciała, uwalnianie hormonów czy też cykl snu oraz czuwania. Zaburzania funkcjonowania tychże procesów prowadzą do poważnych komplikacji. 

Wcześniejsze badania wykazały również, że spożywanie alkoholu może w sposób bezpośredni zaburzać przekazywanie informacji do mózgu. Przyczyną tego jest właśnie wpływ na aktywność genów zegara biologicznego oraz rytmiczność naszego organizmu. Problemy jakie doskwierają pacjentom, których dotknęło owe „rozregulowanie organizmu” to m.in. : problemy ze snem, depresja a nawet nowotwór! Są to zatem poważne problemy, z którymi należy walczyć. W przeciwnym razie stają się one przyczyną utraty zdrowia a w niektórych przypadkach nawet życia. Niestety badania wykazały również, że niszczące działanie alkoholu na geny odpowiadające za rytm zegara biologicznego jest nieodwracalne.