30 września 2010

ZDROWIE UKRYTE W… JARZĘBINIE!

źródło: www.sxc.hu
Jarzębina czerwona jest powszechną rośliną, którą bez trudu odnajdziemy w pobliskim lesie czy też parku, ogrodzie a nawet wzdłuż ulic miast. Jarzębina jest drzewem ozdobnym, który choć kwitnie w maju, najpiękniej wygląda jesienią. Wtedy bowiem pojawiają się na niej owoce o niezwykłej, intensywnej barwie.


Dlaczego jarzębina jest zdrowa

Jarzębina kryje w sobie wiele cennych składników. W jej kwiatach znaleźć możemy: karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne o łagodnym działaniu. Z kolei owoce obfitują w substancje garbnikowe, gorycze, węglowodany (wśród nich najważniejszy - sorbitol), a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Stąd też owoce jarzębiny są powszechnie stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Słyną też ze swoich właściwości moczopędnych oraz stymulacji pracy jelit. Pomagają także przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz  w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

W jaki sposób spożywamy jarzębinę

Owoce jarzębiny w świeżej formie mogą wywołać wymioty i biegunkę ponieważ zawierają kwasy, które podrażniają żołądek. Nie mniej jednak podczas suszenia kwasy te są usuwane z owoców, dlatego też bez obaw możemy spożywać właśnie suszoną formę owoców. Jeśli decydujemy się na przyrządzenie przetworów z jarzębiny - galaretki, dżemy – świeże owoce należy przetrzymać przez 1–2 dni w zamrażalniku lub zbierać je dopiero po jesiennych przymrozkach – mają wtedy łagodniejszy smak i są mniej gorzkie.