Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich składników odżywczych, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w tym m.in.: witamin i minerałów oraz unikaniu tych, które niekorzystnie wpływają na jego pracę np. toksyn.
Jak wynika z raportu IPSOS, tylko 47% Polaków jest zadowolonych z własnego stanu zdrowia. Stąd też temat zdrowego trybu życia w tym także zdrowego odżywiania stał się obecnie bardzo popularny. Dlaczego tak się dzieje? Jeszcze nie tak dawno (lata 70, 80) w krajach takich jak Polska problem niezdrowej żywności praktycznie nie istniał. Z powodu braku dostępności produktów ludzie musieli posiłkować się tym co dawała im natura. W związku z tym warzywa i owoce stanowiły podstawę ich diety. O tak popularnych dziś Fast foodach nikt nie słyszał.
Dziś sytuacja obróciła się o 360 stopni. Jemy mnóstwo gotowych produktów zawierających niezdrowe substancje. Nad naszą dietą zastanawiamy się dopiero wówczas, gdy coś zaczyna nam doskwierać. Należy zdać sobie sprawę, że to co jemy ma wpływ na całe nasze życie – nie tylko na wygląd ale także na samopoczucie, stosunek do świata czy efektywność w pracy. Zdrowe odżywianie idzie w parze z doskonałą kondycją psychofizyczną, radością z życia, energią oraz zdrowiem!
Instytut Żywności i Żywienia opracował szczegółowe normy żywieniowe, które mówią o tym jakie produkty oraz w jakich ilościach powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie. To bardzo ważne, aby zadbać o zróżnicowanie posiłków pod względem dostarczanych organizmowi witamin i substancji odżywczych.
Świadomość Polaków jeśli chodzi o zdrowe odżywianie pozostawia jednak wiele do życzenia. Według badania, przeprowadzonego przez SMG/KRC, na zlecenie marki Lubella, 19% respondentów zdrowe odżywianie kojarzy z produktami pełnoziarnistymi, niestety aż 71% badanych nie wie, jaka jest zalecana dzienna ilość porcji produktów pełnoziarnistych! Mamy zatem bardzo dużo do nadrobienia w tej kwestii.