Źródło: www.sxc.hu |
Czy wiesz, że nowotwór jeśli ta grubego jest drugą jeśli chodzi o częstotliwość przyczyną zgonu Polaków zaraz po raku sutka u kobiet oraz nowotworze płuc u mężczyzn? Jest to jednak z tak zwanych chorób „równych szans” . Oznacza to, że w równym stopniu dotyczy ona kobiet oraz mężczyzn.
Zwykle nowotwór jelita grubego powstaje na bazie łagodnych, gruczolakowych polipów okrężnicy, które poprzez szereg różnego rodzaju mutacji rozłożonych w czasie (trwających średnio 10 lat) przekształcają się w nowotwór. W ramach profilaktyki wykryte gruczolaki są usuwane chirurgiczne. Nie mniej jednak w wielu przypadkach gruczolaki odradzają się stwarzając ponowne ryzyko rozwoju raka.
Włosy naukowcy z National Institute for Cancer Research w Genoa dokonali odkrycia, które daje szansę na skuteczną profilaktykę wyżej opisanego nowotworu. Prace badawcze nad tym projektem trwały 12 lat i brało w nich udział 411 osób w różnym wieku (od 25-75 lat), którym usunięto wcześniej gruczolaki. Pacjenci jak w przypadku innych tego typu badań podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwszej z nich podawano kompleks witamin z selenem, natomiast drugiej wyłącznie placebo. Po wnikliwych badaniach oraz obserwacjach stwierdzono, iż w grupie pierwszej znacznie rzadziej dochodziło do ponownego rozwoju gruczolaków okrężnicy.