Źródło: www.sxc.hu |
Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy? Kawa stawia Cię na nogi i sprawia, że masz siłę do pracy? Zastanawiasz się czy w ciąży możesz sobie pozwolić choćby na filiżankę kawy? Czy nie zaszkodzi to Twojemu dziecku? Przeczytaj jak na zdrowie Twojego maluszka wpływa picie kawy.
Lekarze sugerują zachowanie zdrowego rozsądku w tek kwestii. Jeśli potrafisz powstrzymać się od picia kawy to wyklucz ją ze swojej diety! Co prawda niewielka ilość tego napoju nie wpływa bardzo negatywnie na zdrowie dziecka znajdującego się w łonie matki, jednak nie należy ona także do napojów zdrowych, odżywczych, zalecanych w czasie ciąży.
Dlaczego kawa szkodzi ciąży
Kawa zawiera kofeinę. To ona sprawia, że po jej wypiciu wstępuje w Ciebie porcja energii, która pozwala Ci przetrwać dzień. Kofeina, tak czasem pomocna, utrudnia jednak wchłanianie wapnia przez organizm co w czasie ciąży staje się sporą przeszkodą. Zmniejsza także przyswajanie żelaza , którego tak bardzo teraz potrzebujesz. Kawa może także nasilić problemy z zasypianiem oraz wahania nastroju, które często dokuczają ciężarnym.
Jeśli natomiast nie potrafisz całkowicie zrezygnować z picia kawy ogranicz przynajmniej jej spożycie. Nie pij więcej niż dwie filiżanki dziennie (200 mg. Kofeiny). Niektóre źródła podają, że dopuszczalne jest wypicie 3 filiżanek jednak pamiętaj, że im mniej tym lepiej . Picie dużej ilości kawy może bowiem spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych u noworodka (np. niską wagę urodzeniową). Przyjmowanie kofeiny zwiększa także ryzyko poronienia. Dane dotyczące związku przyjmowania kofeiny z wystąpieniem poronienia u ciężarnych są zróżnicowane (różne źródła podają różne ryzyko oraz ilość kofeiny, która staje się niebezpieczna).
Pamiętaj, że kofeina zawarta jest nie tylko w kawie ale także w herbacie czy czekoladzie a także w napojach chłodzących takich jak coca-cola. Dlatego też weź pod uwagę , iż każdego dnia dostarczasz swojemu organizmowi pewną dawkę kofeiny. Pijąc do tego wszystkiego jeszcze kawę poziom kofeiny w organizmie może zacząć stanowić zagrożenie.
Jeśli zdarzy się, że któregoś dnia dostarczysz swojemu organizmowi zbyt dużą dawkę kofeiny nic się nie stanie. Negatywne skutki zauważyć można wówczas gdy dostarcza się jej często w dużych ilościach.