11 listopada 2010

Na zdrowie – strączki!

Źródło: www.sxc.hu
Czy wiesz, że warzywa strączkowe są nie tylko smaczne ale także bardzo zdrowe? Soczewica, bób, ciecierzyca, soja oraz fasola to najpopularniejsze warzywa strączkowe, które w wielu domach stanowią podstawę odżywiania. 



Są one cennym źródłem białek ale niestety nie dostarczają nam wszystkich niezbędnych aminokwasów tak jak białka zwierzęce. Warzywa strączkowe nie są jednak jedynie kopalną białek ale dostarczają nam także wielu witamin oraz  pierwiastków, których tak często brakuje naszemu organizmowi.

SOCZEWICA
Nasiona soczewicy nadają się do spożycia dopiero po wcześniejszym ugotowaniu. To dość popularne warzywo strączkowe, które znane jest nam już od starożytności. Soczewica stanowi doskonałą alternatywę dla ziemniaków oraz makaronów. Jest cennym źródłem białka, witaminy A, B, potasu, fosforu oraz magnezu. Zawiera też błonnik, który usprawnia działanie naszego układu trawiennego.

FASOLA
W Polsce na stołach króluje odmiana fasoli zwyczajnej oraz wielokwiatowej. Jest to źródło witaminy B, potasu, magnezu, wapnia, fosforu oraz błonnika. W ostatnim czasie warzywo to traktowane jest jako swoiste naturalne lekarstwo w przypadku terapii wielu schorzeń w tym np. nadciśnienia, cukrzycy oraz miażdżycy. Fasola zawiera także sporą dawkę przeciwutleniaczy.

GROCH

Odmiana grochu zwyczajnego nie zawiera tak dużo białek jak inne znane nam warzywa strączkowe. Groch stanowi doskonały dodatek zarówno do sałatek jak i obiadu. Świeże nasiona tego warzywa to głównie woda oraz węglowodany. Zawiera on także  żelazo, fosfor, witaminy - B, PP oraz C oraz beta karoten  (prowitamina witaminy A).