17 marca 2011

Jarmuż – co to takiego?

Źródło: www.sxc.hu
Jarmuż jest warzywem dość słabo znanym w naszym kraju. Nie mniej jednak warto pochylić się nad nim chwilę i poznać go lepiej. Zawiera on bowiem wiele cennych dla naszego organizmu składników i mikroelementów i stanowi świetne uzupełnienie diety!



Będąc na diecie nie musisz wcale spożywać cały czas tych samych produktów. Jeśli dobrze się postarasz możesz sobie zafundować dużą różnorodność i tym samym zapobiec nudzie i monotonii. Jeśli masz już dość jedzenia sałatek z pomidorów, ogórków, sałaty i innych popularnych warzyw to powinnaś lepiej poznać jarmuż. Jest to warzywo, które w zasadzie stanowi odmianę kapusty liściastej. Jest ono najbardziej zbliżone do jej dzikiej odmiany. Uprawiany byt już w starożytności i już od tego czas gatunek ludzki doskonale zdaje sobie sprawę z wartości odżywczych jakich może nam on dostarczyć.  Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo łatwą uprawę tego warzywa. Jeśli zatem posiadasz swój własny ogródek to może powinieneś spróbować zasadzić sadzonki, aby móc później cieszyć się ekologiczną formą jarmużu. 

Częścią jadalną tego warzywa są duże fryzowane liście. Największą popularnością cieszą się jego dwie odmiany:
·         Niska Zielona Kędzierzawa – odmiana, która osiąga wysokość  od 10 do 20 centymetrów. Charakteryzuje ją krótki okres wegetacji. Istotne jest to, że może ona zimować pod śniegiem. Liście tej odmiany nie mają goryczy w związku z tym są naprawdę smaczne. Jedyną wadą jest to, że brudzą się one od ziemi na skutek niskiego wzrostu.
·         Średniowysoki Zielony Kędzierzawy – odmiana ta osiąga  o wysokość dochodzącą nawet do 60 centymetrów. Jest ona również smaczna ale znacznie mniej wytrzymała na mróz. 

Jarmuż zawiera witaminy A1, B1, B2, C oraz E a także wapń, żelazo oraz magnez. Zdecydowanie warto zatem włączyć go do swojej codziennej diety.