15 lutego 2011

Witamina E


Źródło: www.sxc.hu
Witamina E uważana jest obecnie za najbardziej skuteczny przeciwutleniacz. Regularnie w prasie oraz Internecie możemy czytać kolejne doniesienia, które informują nas o nowych terapiach oraz zastosowaniu wyżej wspomnianej witaminy. 

W czym pomaga nam witamina E? Wiadomo, że przyczynia się ona do poprawy mechanizmów odpornościowych, zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych oraz także schorzeń układu krążenia. Należy wiedzieć, że witamina E należy do grona składników rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego też przygotowując surówki warto dodać do nich odrobinę oliwy, która pomoże nam w lepszym wchłanianiu witamin. Wyróżnić możemy aż osiem jej odmian - alfa, beta, gamma, delta, epsylon, neta, eta, theta.  Wszystkie te odmiany wykazują właściwości przeciwutleniające. Badania wykazują jednak, że najbardziej skuteczny i efektywny jest alfa-tokoferol. Znajdziemy go m.in. w soi, kiełkach pszenicy, zielonych warzywach, jajach, mleku, wątrobie oraz olejach roślinnych.  Jego działanie polega na ochronie struktury komórek przed uszkadzającymi je wolnymi rodnikami oraz aktywnymi nadtlenkami lipidowymi. 

Utlenianie jest naturalnym procesem organizmu, którego nie jesteśmy w stanie zahamować. Rola przeciwutleniacza polega natomiast na zmniejszeniu skutków działania wolnych rodników oraz na zachowaniu prawidłowej czynności organizmu. Ważna informacja jest taka, że jak dotąd nie stwierdzono niepożądanych skutków ubocznych nawet przy dużym spożyciu wyżej opisanej witaminy jak i również u osób z niedoborem witaminy K czy przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.