15 lutego 2011

Niezdrowa sól

Źródło: www.sxc.hu
O tym, że nie należy spożywać soli w nadmiarze wiemy wszyscy. Dietetycy ostrzegają przed nadciśnieniem tętniczym spowodowanym właśnie zbyt dużą ilością tego składnika w pożywieniu. Skąd wynika ta zależność? 

Rodzice przestrzegają dzieci przed zbyt słonym jedzeniem. Tymczasem okazuje, że w spożywanych często fasfoodach dawka soli jest co najmniej dwa razy większa niż dzienna zalecana racja tego składnika. Te dane dotyczą ludzi dorosłych. W przypadku dzieci ta różnica jest jeszcze większa.
Należy wiedzieć, że gdybyśmy wszyscy przestrzegali zasad dotyczących spożycia soli moglibyśmy znacznie zredukować ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Im większa bowiem podaż chlorku sodowego (soli) tym bardziej rośnie nasze ciśnienie tętnicze. Gromadzący się sód w komórkach mięśni naczyń zwiększa natomiast ich wrażliwość na bodźce zwężające. Japończycy przeprowadzili gruntowne badania, które potwierdziły taki stan rzeczy. Tam więcej mieszkańców cierpi na nadciśnienie tętnicze w północno-wschodniej części tego kraju, niż w południowo-zachodniej. Powodem tego jest właśnie wyjątkowe duże spożycie soli w regionie północno-wschodnim.
Oprócz tego, że sól zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze należy także wiedzieć, że jest ona odpowiedzialna za zwiększoną ilość wapnia wydalanego z moczem. Oznacza to, że może ona  doprowadzić do osteoporozy. Warto więc zadbać o racjonalną ilość soli w spożywanym pokarmie.