29 października 2010

Dieta Colette Lefort

Źródło: www.sxc.hu
Masz już dość wyczerpujących głodówek, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Znudziły Ci się diety oparte na jedzeniu wszystkiego z umiarem i w odpowiednim zestawieniu? W takim razie dieta ta stworzona została z myślą właśnie o Tobie. 

Pozwala ona na stopniowe pozbywanie się niechcianych kilogramów, bezpiecznie i bez efektu jo-jo!  Jest to jedna z  najprzyjemniejszych diet, szczególnie dla początkujących. Zasady diety są niezwykle proste i logiczne – węglowodany oraz białka możemy spożywać ze wszystkimi warzywami bez wyjątku oraz z większością owoców  - wykluczamy np. banany, które należą do grupy wysokokalorycznych owoców. Posiłki przygotowujemy stosując jednocześnie olej oraz margarynę (zamiennie smalec oraz masło).  Potrawy oraz zupy zabielamy śmietaną. 

Cały czas należy mieć na uwadze uzupełnianie płynów w organizmie, dlatego też podczas stosowania diety dużo pijemy – do posiłków najlepiej gorzką kawę lub herbatę, z kolei pomiędzy nimi wodę mineralną oczywiście niegazowaną. 

Zabrania się spożywania wszelkich sosów, słodyczy oraz alkoholu! Dietę tę można z powodzeniem stosować zarówno żywiąc się w domu, jak i "na mieście”. Pozwala chudnąć stopniowo (nie zakłada dużego spadku wagi w ciągu zaledwie kilu dni), ale dzięki temu pozwala uniknąć efektu jo-jo. Jej zaletą jest także to, że możemy jeść wszystko to co lubimy (lub prawie wszystko) w odpowiednim zestawieniu i mimo to chudnąć! Dieta ta została bardzo dobrze dopracowana i nie powoduje wyniszczenia organizmu. Jest bezpieczna i pozwala na dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Dieta lodowa


Źródło: www.sxc.h
Czy wiesz, że jedząc swoje ulubione lody także możesz schudnąć? Badania przeprowadzone przez dietetyków wskazują, że jedząc lody szybciej tracimy na wadze. Lody bowiem „roztapiają” niejako tłuszcz. 



Lodowa dieta jest jednak nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim także niezwykle smaczna! Wzmacnia ona również organizm oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak: osteoporoza, nadciśnienie, kamica nerkowa oraz niektóre nowomowy np. okrężnicy. W trakcie jej stosowania ważny jest jednak umiar. Nie sięgaj od razu po litrowe opakowanie z nadzieją, ze zrzucisz mnóstwo kilogramów. Takie działanie spowoduje bowiem efekt zupełnie przeciwny. Wybierając lody należy dokładnie przeczytać ile zawierają kalorii i wybrać te najmniej kaloryczne. 

Tajemnicą skuteczności diety lodowej jest wapń zawarty właśnie w tym smacznym łakociu. Kiedy w organizmie występuje jego niedobór komórki gromadzą tłuszcz i powiększają swoją objętość. Istotne znaczenia dla procesu chudnięcia oraz tycia ma jednak nie tylko sama ilość wapnia ale także jego postać. Najlepsze wyniki w odchudzaniu osiągniesz spożywając wapń zawarty w nabiale oraz jego przetworach. Jeśli zatem mleko czy jogurt nie należą do Twoich ulubionych produktów możesz z powodzeniem zastąpić je lodami!

Aby nie przytyć i jednocześnie skutecznie tracić na wadze każdego dnia możesz zjeść porcje lodów (2 kulki), która dostarczy 250 kalorii. Jeśli wybierzesz lody o większej ilości kalorii zmniejsz porcje. Podczas stosowania diety lodowej ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii powinna wynosić - dla pań, nie powinna przekroczyć 1500 kalorii, dla panów 2000 kalorii.

28 października 2010

Dieta zwalczająca zaparcia


Źródło: www.sxc.hu
Czy wiesz, że problem zaparć dotyczy prawie 50% kobiet i około 25% mężczyzn? Ten wstydliwy dla wielu stan spowodowany jest wieloma czynnikami m.in. spożywaniem małej ilości warzyw oraz owoców oraz jedzenie w ciągłym pośpiechu mało wartościowych produktów. 


Można im jednak skutecznie zapobiec zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Zwykle, gdy mamy problem z zaparciami sięgamy po środki przeczyszczające lub zioła o tymże działaniu. Nie można ich jednak pić zbyt często ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań układu trawiennego. Zamiast nadużywania tego typu preparatów wzbogać swoją dietę o większą ilość błonnika. Jego źródłem są wszelkie produkty pochodzenia roślinnego. Zadaniem błonnika jest wiązanie wody w organizmie, zwiększając w ten sposób objętość masy kałowej oraz poprawienie ukrwienia jelit. Ten niesamowicie ważny składnik daje także uczucie sytości, przyspiesza perystaltykę jelit i zmniejsza wykorzystanie energii z pożywienia, dlatego też powinien być stałym elementem Twojej codziennej diety. 

W jaki sposób dostarczyć organizmowi niezbędnej ilości błonnika

Najcenniejszym źródłem błonnika są warzywa i owoce. Wzbogać posiłki o marchew, buraki, brokuły, kalafior, seler czy też kiełki nasion. Dzięki nim Twój układ trawienny zacznie lepiej funkcjonować, a Ty od razu poczujesz różnicę. Ogranicz natomiast spożywanie potrwa w nasion strączkowych, które powodują wzdęcia brzucha.
Z kolei jeśli chodzi o owoce to najwięcej błonnika znajdziesz w  jabłkach, malinach, gruszkach, porzeczkach, poziomkach, kiwi, awokado oraz porzeczkach. Ogranicz natomiast spożywanie bananów, które spowalniają pracę jelit.

W Twojej codziennej diecie nie powinno również zabraknąć pieczywa ciemnego, pełnoziarnistego np. z dodatkiem słonecznika, śliwek suszonych oraz otrąb. Pij codziennie do 3 litrów płynnych. Ogranicz jednak czarną herbatę. Zamiast niej pij soki oraz niegazowaną wodę mineralną. W walce z zaparciami pomogą także wszelkie napoje mleczne – kefir, jogurt itp.

Dieta makaronowa

Źródło: www.sxc.hu
Wbrew powszechnym sądom jedzenie makaronu wcale nie musi tuczyć! Co więcej czy wiesz, że stosują dietę makaronową możesz schudnąć nawet 2 kilogramy w ciągu zaledwie tygodnia? Niemożliwe? A jednak! 

Makaron stanowi cenne źródło węglowodanów złożonych – sycących i poprawiających nastrój. Jest on również bogaty w składniki odżywcze, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi w tym m.in. : skrobię, błonnik, magnez, żelazo, witaminy. Co ciekawe wbrew powszechnym sądom makaron wcale nie jest tak kaloryczny! 100g makaronu zawiera zaledwie 120 kcal. Sam makaron jest beztłuszczowy oraz nietuczący. Tuczące są natomiast dodatki, z którymi zazwyczaj go podajemy. Podczas stosowania diety makaronowej musisz z nich jednak zrezygnować. 

Dieta makaronowa stanowi doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów w okresie jesiennym oraz zimowym. Poprawia ona nie tylko sylwetkę ale także nastrój oraz zdolność koncentracji. Chociaż spadek wagi jest stosunkowo wolny to jej istotną zaletą jest brak efektu jo-jo! 

Podstawowe zasady diety makaronowej 

Podstawowym składnikiem diety jest makaron. Oczywiście najlepiej jeśli będzie to makaron z mąki razowej. Jest wówczas zdrowszy od tradycyjnego i zawiera więcej cennych składników. Makaron spożywamy na obiad oraz na kolację. Na śniadanie z kolei najlepiej zjeść pożywne muszli z jogurtem, pełnoziarniste tosty z twarożkiem czy też jajko. 

Do makarony dodawaj dużo warzyw, ziół, oliwę z oliwek. Nie stosuj natomiast kalorycznych sosów oraz innych niezdrowych dodatków. Tłuste mięso zastąp chudym drobiowym lub też rybami. Dzienna porcja kalorii nie powinna przekraczać 1200 kcal. Dietę stosuj przez 14 dni.

Dieta ziemniaczana


Źróło: www.sxc.hu
Często mówi się, że ziemniaki stanowią jedynie „zapychacz” żołądka. Tuczą i nie posiadają żadnych walorów odżywczych. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Warzywo to ma niewiele kalorii i może stanowić doskonałą podstawę dla diety odchudzającej.


Ziemniak posiada właściwości łagodzące układ trawienny, a także co ważne odmładzające naszą skórę. Dieta ziemniaczana będzie zatem nie tylko sposobem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, ale także wpłynie na stan Twojej skóry, która stanie się gładsza i bardziej elastyczna. Dzieje się tak za sprawą zawartej w kartoflach witaminy C, która w odpowiedniej dawce wygładza naskórek. Żółte odmiany ziemniaka są także obfite w beta-karoten, a wszystkie gatunki tego warzywa stanowią również cenne źródło witamin: K, H, PP, B1, B2 i B6 oraz w niewielkim stopniu także wapnia, magnezu, żelaza, sodu, fluoru, jodu i siarki.

Nie mniej jednak, aby wydobyć z ziemniaków te wszystkie cenne dla naszego organizmu składniki oraz, aby pomogły nam one w odchudzaniu należy je w odpowiedni sposób przyrządzać. Absolutnie nie powinniśmy ich smażyć! Nie podlewaj ich także tłustymi sosami, które bardzo tuczą. Ziemniaki możemy gotować czy też piec np. w folii aluminiowej bez dodatku tłuszczu. 

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: Starte jabłko, 2 łyżki płatków zbożowych, mały jogurt naturalny. Kromka pieczywa pełnoziarnistego z margaryną i łyżeczką miodu.
Obiad:  Pizza ziemniaczana: Sposób przyrządzenia :  Ugotuj dwa ziemniaki, utłucz je a następnie dodaj jajko, łyżkę mąki, sól, pieprz, gałkę muszkatołową. Wyrób ciasto, wyłóż nim wysmarowaną masłem i posypaną tartą bułką tortownicę. Posmaruj wierzch oliwą, posyp żółtym serem i oregano. Piecz 20 min w 180°C. Tak przygotowaną pizzę możesz zjeść ze smakiem nie martwiąc się o dodatkowe kilogramy.
Kolacja: Ziemniak faszerowany pastą z serka homogenizowanego, świeżego ogórka, tymianku i mięty z jogurtem.

Dieta Vitaline (13 minutowa)

Źródło: www.sxc.hu
Czy wyobrażasz sobie, że możesz schudnąć jedząc co 13 minut? Zastanawiasz się jak to możliwe bo dotąd spożywałaś posiłki znacznie rzadziej a i tak przybierałaś na wadze? Elizabeth Lane, autorka książki „The 13 Minute Diet” pokazuje w jaki sposób dieta ta wpłynie na Twoją wagę!


Główna zasada diety Vitaline to „jedz bardzo często ale niewiele i chudnij!”. Zakłada ona dostarczanie organizmowi małych porcji pożywienia w odstępach 13 minutowych przez cały dzień. Nie znaczy to wcale jednak, że będziesz mogła jeść to o czym zamarzysz. Wszystkie spożywane posiłki są bowiem z góry zaplanowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu. Z kolei porcje są tak małe, że wydają się wręcz śmieszne. Utrudnienie stanowi również konsekwentne ich spożywanie równo co 13 minut. 

Stosując dietę Vitaline możesz zjeść trzy bardzo niskokaloryczne dania główne oraz mniejsze porcje pomiędzy tymi posiłkami. Możesz spożywać małe kawałki warzyw oraz mięsa ale także odrobina tłuszczu nie będzie dla Twojego organizmu czymś „zabójczym”. Jemy mało węglowodanów ale dużo protein. W pierwszym tygodniu diety stronimy od alkoholu, w drugim możesz sobie już jednak pozwolić na mały kieliszek wina oraz troszkę więcej owoców. Zabrania się spożywania cukru w jakiejkolwiek postaci! Zapomnij zatem o słodkich łakociach. 

W czasie stosowania diety nie powinnaś wykazywać dużej aktywności fizycznej np. wykonując forsowne ćwiczenia. Możesz jedynie spacerować, pływać czy też uprawiać inne sporty o charakterze rekreacyjnym.

Dieta truskawkowa


Źródło: www.sxc.hu
Truskawki należą do jednych z najbardziej ulubionych owoców. Są dla nas tym bardziej atrakcyjne, że dostępne są tylko przez krótki czas w okresie letnim. Czy wyobrażasz sobie jak przyjemna może być zatem dieta truskawkowa? 



Co ciekawe, dzięki niej możesz nie tylko schudnąć ale także oczyścić swój organizm i dostarczyć mu cennych składników odżywczych. Jedna szklanka (144 g) truskawek stanowi około 45 kalorii (188 kJ) i zawiera witaminę C oraz flawonoidy.  Owoce te przede wszystkim świetnie działają na nasze nerki oraz układ trawienny. Ze względu na sporą zawartość witaminy C wzmacniają nasz organizm i wspomagają pracę układu immunologicznego. Zawierają także sporo pierwiastków takich jak: wapń, potas, żelazo oraz fosfor.

Zasady diety truskawkowej 

Dieta truskawkowa należy do grupy diet jednoskładnikowych. Dlatego też nie należy jej stosować przez dłuższy czas ponieważ może doprowadzić do wyniszczenia organizmu oraz zasłabnięć i utraty świadomości!

Dzień pierwszy:
Śniadanie: 20 dag truskawek, kubek naturalnego jogurtu (1,5% tłuszczu), ziołowa herbatka (135 kalorie).
Drugie śniadanie: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Obiad: Ryż z truskawkami
Podwieczorek: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Kolacja: Przystawka - zielona sałata Omlet z truskawkami

Dzień drugi:
Śniadanie: 20 dag truskawek, kubek naturalnego jogurtu (1,5% tłuszczu), ziołowa herbatka (135 kalorie).
Drugie śniadanie: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Obiad: Sznycel w sosie truskawkowym
Podwieczorek: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Kolacja: Nadziewany melon

Dzień trzeci:
Śniadanie: 20 dag truskawek, kubek naturalnego jogurtu (1,5% tłuszczu), ziołowa herbatka (135 kalorie).
Drugie śniadanie: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Obiad: Filet "ogrodniczek"
Podwieczorek: 10 dag truskawek (33 kalorie)
Kolacja: Truskawki z mozzarellą